Jak dbać o implanty zębowe?

Dzięki implantologii pacjent może cieszyć się nowym zębem, który wygląda tak samo jak zęby naturalne i umożliwia komfortowe przeżuwanie pokarmu. Wszczepienie implantów to jednak połowa sukcesu, każdy pacjent powinien pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Jak dbać o implanty? Podpowiadamy!

Co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Implanty zębowe to doskonała opcja dla osób, które zmagają się z bezzębiem częściowym lub całkowitym. Implant to zastępująca korzeń zęba tytanowa śruba, umieszczona w kości szczęki, na którą implantolog zakłada koronę porcelanową.

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób dbać o implanty, kilka słów o tym, dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg.

Nawet drobne braki w uzębieniu mają poważne konsekwencje dotyczące nie tylko stanu pozostałego uzębienia, ale również naszego ogólnego zdrowia, powodują:

  • problemy z przeżuwaniem pokarmu, a co za tym idzie, dolegliwości i choroby układu pokarmowego
  • zapadanie policzków i zmarszczki
  • wady wymowy
  • przemieszczenie się pozostałych zębów
  • ryzyko zachorowania na próchnicę zębów znajdujących się obok ubytku jest większe
  • i inne

Jeśli więc z jakiś powodów straciliśmy ząb ‒ najczęstszym powodem jest zniszczenie zęba do tego stopnia, że przeprowadzenie leczenia kanałowego ‒ endodoncji, nie jest już możliwe, powinniśmy poważnie rozważyć uzupełnienie braku.

Higiena jamy ustnej

Osoby, które zdecydowały się na wszczepienie implantu muszą pamiętać o tym, że o implant należy w odpowiedni sposób dbać. Implanty nie są narażone na próchnicę, nie ulegają demineralizacji i nie są wrażliwe na gorące oraz zimne pokarmy, nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z przestrzegania zasad higieny.

W przypadku sztucznych zębów higiena jest bardzo istotna, a zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do zniszczenia i utraty implantu. O czym w szczególności pamiętać po zabiegu?

1.Regularne mycie zębów

Dbanie o stan uzębienia ‒ zarówno o implanty, jak i o naturalne zęby to przede wszystkim regularne szczotkowanie. Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie codziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Pamiętajmy, że zęby powinniśmy szczotkować dokładnie, przynajmniej przez dwie minuty. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na szczoteczkę elektroniczną lub manualną.

2. Nitkowanie

Dbanie o zęby to również nitkowanie. Prawidłowo przeprowadzone, regularne nitkowanie umożliwia wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym przypadku jest to w szczególności ważne, ponieważ korona na implancie znajduje się głęboko pod dziąsłem i mogą tam zalegać resztki pokarmów. Podczas czyszczenia zębów nitkę należy wprowadzić głęboko pod linię dziąseł. Nitka dentystyczna nie jest dużym wydatkiem, a jest bardzo pomocna w dbaniu o higienę uzębienia.

3. Płukanie jamy ustnej

Warto zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej i oczywiście regularnie go używać. Dzięki temu usuniemy bakterie i pozostałości pokarmu z jamy ustnej.

4. Regularne kontrole

Oczywiście musimy też pamiętać o regularnych wizytach stomatologicznych. Podczas takiej wizyty lekarz implantolog sprawdzi, czy z naszymi implantami, a także zębami naturalnymi wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby rozpocznie leczenie. Kontrola powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, optymalnym rozwiązaniem jest kontrola co 6 miesięcy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji implantów zębowych?

Powyższe kwestie dotyczące pielęgnacji implantu to absolutna podstawa. Dodatkowo można również zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy w irygator stomatologiczny ‒ specjalną pompę, która umożliwia usunięcie resztek pokarmu wodą pod ciśnieniem.

 

Konsekwencje złej pielęgnacji implantów

  • stan zapalny tkanek, znajdujących się obok implantu ‒ periimplantitis
  • bóle i dyskomfort
  • utrata implantu

Zdrowe, piękne zęby wpływają nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, ale funkcjonowanie całego organizmu i nasze zdrowie. Niezależnie od wieku powinniśmy więc pamiętać o prawidłowej higienie i trosce o piękny uśmiech. Nowoczesna stomatologia doskonale radzi sobie z ubytkami w stanie uzębienia ‒ konsultacja implantologiczna  jest więc kwestią, o której powinny pomyśleć wszystkie osoby zmagające się z brakiem uzębienia.