deprogramacja

Deprogramacja to proces diagnostyczny, który ma na celu rozluźnienie mięśni oraz poznanie odpowiedniej pozycji dolnego łuku zębowego, czyli pozycji żuchwy, względem górnego – pozycji szczęki. Wyznaczona pozycja analizowana jest na modelach gipsowych w urządzeniu odtwarzającym ruchy żucia. To podstawa diagnostyki zgryzu. Dzięki temu możliwe jest planowanie leczenia w przypadku wykonywania pojedynczych uzupełnień oraz kompleksowych rekonstrukcjach dotyczących zgryzu. Deprogramacja będzie także odpowiednia dla pacjentów, którzy borykają się z problemami ze strony stawu skroniowo-żuchwowego oraz skroniowymi i czołowymi bólami głowy.

Artykulator (Deprogramacja)
Artykulator - Deprogramacja

Czym jest deprogramacja?

W procesie, jakim jest deprogramacja, wykorzystuje się aparaty zwane deprogramatorami. Istnieje kilka odmian deprogramatorów, jednak wszystkie mają jeden cel – rozklinowanie zębów na platformie przedniej, wyznaczenie prawidłowej pozycji żuchwy oraz rozluźnienie mięśni. Aparatu używa się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza, a czas noszenia wynosi 2-6 tygodni.

Aparatów można używać do wyrównania płaszczyzny zgryzu poprzez plastykę szkliwa bądź nadbudowę szkliwa zęba, który nie kontaktuje ze zgryzem. Leczenie oparte jest na analizie zgryzu. Stomatolog analizuje zgryz zarówno przed leczeniem, jak i po ukończonej korekcie wady ortodontycznej. Jest to konieczne, by sprawdzić poprawność ustalonego zgryzu.

deprogramacja - starte zęby

Dla kogo jest deprogramacja?

Wielu pacjentów ma problem z przemieszczonymi lub startymi zębami. To nie tylko estetyczny problem, ale także związany ze zmianami funkcjonalnymi. Warto podkreślić, że staw skroniowo-żuchowy odpowiedzialny jest za wszystkie ruchy żujące. Jednocześnie jest on mocno nadwyrężany i może nie pracować prawidłowo. Pacjenci najczęściej przeciążają jedną stronę, gryzą nierównomiernie lub mają problem ze zgrzytaniem zębów w nocy. W Dental White leczymy takie problemy kompleksowo i od podstaw.

Deprogramacja ma na celu nauczenie się od nowa gryzienia w prawidłowy sposób. Służą do tego zaawansowane analizy, a także planowanie kompleksowego leczenia celem rekonstrukcji zgryzu. Deprogramacja to proces indywidualnie dobierany do pacjenta oraz jego potrzeb leczniczych. W Dental White stosujemy deprogramację metodą Dawnsona lub Koisa, czyli dwóch światowych liderów w dziedzinie schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Skorzystaj z fizjoterapii w leczeniu