LICÓWKI

Implanty licówki
Licówki to cienkie, obojętne dla organizmu płatki porcelany, które stomatolog przykleja na powierzchnię przednich zębów – zazwyczaj od trójki do trójki. Licówki są podobne do naturalnego szkliwa zarówno pod względem faktury, odcienia i koloru, jak również wrażenia dotykowego.

Dlaczego warto zdecydować się na licówki?

Decydując się na licówki, pacjent może poprawić zarówno wygląd pojedynczych, jak i całych grup zębów. Może je rozjaśnić, zlikwidować szpary międzyzębowe i lekko skorygować ustawienie zębów, np. gdy są skręcone. Co istotne, licówki nie mogą być stosowane w celu skorygowania wady zgryzu – w takim przypadku konieczne jest leczenie ortodontyczne.

Rodzaje licówek

Możemy wyróżnić dwa rodzaje licówek

  • licówki porcelanowe – licówki porcelanowe uchodzą za najpopularniejszy rodzaj licówek. Są bardzo odporne na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne, w bardzo małym stopniu osadza się na nich kamień i osad.
  • licówki kompozytowe – licówki kompozytowe mają większą tendencję utraty połysku i przebarwiania się. Wyglądają naturalnie i estetycznie, jednak nie aż tak jak licówki porcelanowe. Zaletą jest dość niski koszt wykonania. Trwałość licówek kompozytowych to około 5 lat.

Zakładanie licówek – etapy

Zacznijmy od tego, że licówki mogą być założone tylko na zdrowe lub wyleczone zęby. Zazwyczaj wykonuje się od 6 do 8 licówek na przednim łuku zębowym.

  1. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, wykonywane jest również cyfrowe zdjęcia rentgenowskie. W skomplikowanych przypadkach pobierane są wyciski, które następnie lekarz odsyła do pracowni protetycznej i przygotowywany zostaje projekt nowych zębów.
  2. Kolejny krok w stronę pięknego uśmiechu to szlifowanie zębów o około ½-1 milimetra. Niekiedy, przy odpowiednich warunkach zgryzowych można wykonać licówki bez szlifowania. Po oszlifowaniu zębów zakładane są licówki tymczasowe.
  3. Następuje przymiarka stałych licówek, jeśli wszystko jest w porządku przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do cementowania licówek.

Koszt licówek

Ceny licówek są uzależnione od wielu czynników. Zasadniczy wpływ na koszt takiego zabiegu ma materiał, z którego będą wykonane licówki. Jeśli zdecydujemy się na licówki kompozytowe czeka na wydatek 800 złotych za jedną licówkę, w przypadku licówek porcelanowych będzie to od 1600 zł.

Kiedy nie można założyć licówek?

Choć licówki mają wiele zalet i znacznie poprawiają estetykę uśmiechu, nie zawsze można je założyć. Założenie licówek uniemożliwiają:

  • choroby zębów i dziąseł, na przykład parodontoza
  • zgryz urazowy