Braki w uzębieniu

 

Piękny uśmiech to większa pewność siebie i lepsze zdrowie, warto więc na bieżąco usuwać ubytki próchnicowe i uzupełniać wszelkie braki w uzębieniu. Współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym w krótkim czasie wszelkie braki w uzębieniu znikną. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej kilka przydatnych informacji.

Braki w uzębieniu

Zacznijmy od krótkiego omówienia konsekwencji braków w uzębieniu. Niestety, wiele osób często ignoruje ów problem, sądząc, że to tylko kwestia estetyki – oczywiście jest to błędem.

Niepełne uzębienie sprawia, że mamy problemy z przeżuwaniem pokarmów – cały proces żucia jest niekompletny, a do naszego żołądka trafia nie do końca rozdrobniony pokarm, co w następstwie wywołuje problemy z układem pokarmowym.

To nie koniec! Braki w uzębieniu mogą powodować seplenienie, wady wymowy, a co za tym idzie, dyskomfort podczas mówienia.

Ważne również, aby pamiętać o tym, że luka w uzębieniu z czasem doprowadzi do przesunięcia i przechylenia zębów z nią sąsiadujących, to natomiast może spowodować problemy ze zgryzem.

Warto więc, w przypadku braków nawet jednego zęba poważnie pomyśleć o jego uzupełnieniu. Jakie rozwiązania warto rozważyć? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku, lekarz stomatolog z pewnością zaproponuje optymalne w naszym przypadku rozwiązanie.

Implanty

Implanty to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, które chcą uzupełnić braki jednego bądź kilku zębów. Korony na implantach doskonale odwzorowują kształt oraz kolor naturalnych zębów i są bardzo komfortowe.

Mówiąc w dużym skrócie, implant to śruba tytanowa, która umieszczana jest w kości pacjenta. Lekarz rozpoczyna zabieg od nacięcia dziąsła a następnie umieszcza w kości implant, który zastępuje korzeń zęba. Warto dodać, że tytan, z którego wykonany jest implant jest biozgodny i dobrze tolerowany przez organizm. Po okresie osteointegracji, który zazwyczaj trwa 3 miesiące, na implancie umieszczana jest korona. Cały zabieg trwa kilka miesięcy – to czas, w którym implant musi zrosnąć się z kością i wszystko musi się zagoić.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne umożliwiają uzupełnienie braku jednego bądź kilku zębów. Koniecznym warunkiem umożliwiającym przeprowadzenie zabiegu jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z luką. Oszlifowanie zęby stanowią elementy filarowe, na które zakładane są korony. Na koronach natomiast opiera się przęsło (przęsło to korona połączona z sąsiednimi koronami). Całość uzupełnia lukę zębową.

Most to stała proteza, której pacjent nie zdejmuje, co jest bardzo komfortowe. Co więcej, most wyglądają bardzo dobrze, kolory koron dopasowywane są do odcieni naturalnych zębów, dzięki czemu most nie wyróżnia się, wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.Dental White Protetyka

Dodamy jeszcze, że zabieg jest możliwy, gdy pacjent ma własne zęby, które mogą stanowić elementy filarowe.

Mosty mają jednak podstawową wadę. Obciążają sąsiednie zęby i utrudniają ich higienę. Żywotność mostów jest dużo mniejsza niż implantów przede wszystkim ze względu na obciążenie sąsiednich zębów. Najczęstszym problemem pojawiającym się przy tego typu uzupełnieniach jest próchnica lub pęknięcie zęba filarowego.

Proteza zębowa

Ostatnim, najmniej pożądanym rozwiązaniem jest ruchoma proteza. Jest to najtańszy sposób uzupełnienia braków zębowych i jednocześnie najmniej komfortowy. W protezie sztuczne zęby zatapiane są w różowym akrylu imitującym dziąsło. Cała proteza trzyma się na własnych zębach pacjenta za pomocą klamer lub innych systemów mocujących takich jak zasuwy bądź zatrzaski, które można estetycznie schować pod protezą.

Podsumowanie

Implanty i mosty protetyczne to rozwiązanie, które umożliwiają uzupełnienie braków uzębienia w najbardziej komfortowy sposób. W sytuacji, gdy zniszczona jest korona zębowa, natomiast korzeń jest zdrowy zdecydować się można na wkład koronowo-korzeniowy i koronę. Takie zabiegi przeprowadzane są w wielu gabinetach stomatologicznych, między innymi w Dental White w Warszawie.

Na koniec jeszcze dodamy, że uzupełnianie wszelkich braków w uzębieniu, regularne przeglądy stomatologiczne, usuwanie ubytków próchnicowych to ważne kwestie, które wpływają na nasze zdrowie.

Warto więc korzystać z rozwiązań, które daje nam współczesna stomatologia.