Cennik
     Kontakt
    Galeria


rtg zęba 2

Zdjęcia rentgenowskie (RTG) w stomatologii są dziś już standardem. Pozwalają np. wykryć
próchnicę, która zaczyna się między zębami lub zapoznać się z anatomią kanałów i korzeni
zębowych w przypadku leczenia kanałowego. Prześwietlenie zęba pozwala lekarzowi na
lepszą i dokładniejszą diagnostykę, a co za tym idzie, precyzyjne leczenie.

 

Rodzaje zdjęć RTG

W zależności od przypadku może zaistnieć potrzeba zrobienia konkretnego rodzaju zdjęcia
RTG. Wyróżniamy:

RTG cefalometryczne – to zdjęcie boczne czaszki, na którym widzimy tkanki miękkie i twarde, jak również zatoki przynosowe oraz podniebienie twarde. Taki rodzaj zdjęcia umożliwia wykrycie wad zgryzu i zaplanowanie optymalnego w danym przypadku leczenia, bardzo często wykorzystywane jest więc w ortodoncji. Pacjent zazwyczaj może otrzymać takie na płycie już po 10 minutach od jego wykonania.

RTG punktowe – na zdjęciu punktowym widoczne będą maksymalnie 4 zęby. Taki typ zdjęć wykonuje się na przykład, gdy ząb musi być leczony kanałowo. Zdjęcie dostarcza informacji na temat stanu oraz liczby kanałów i korzeni, a po przeprowadzonym zabiegu pozwala sprawdzić czy kanały zostały prawidłowo wypełnione. Ponadto, zdjęcie dostarcza informacji na temat próchnicy zębów i stanów zapalnych.

RTG pantomograficzne – na zdjęciu panoramicznym widzimy wszystkie zęby oraz ich korzenie, kości szczeki, żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki. Zdjęcie pantomograficzne umożliwia ocenę ogólnego stanu zębów, dostarcza informacji na temat głębokiej próchnicy, chorób przyzębia, zatrzymanych, jak i wyrzniętych zębów – w szczególności ósemek, umożliwia również ocenę stanu kości, co jest bardzo ważne przed założeniem implantu.

« z 4 »

RTG zębów w Dental White

W Dental White korzystamy z nowoczesnej formy zdjęć RTG zębów, z radiowizjografii cyfrowej (RVG). Rentgen stomatologiczny emituje w tym przypadku nawet 10-krotnie mniejszą dawkę promieniowania niż w przypadku tradycyjnych zdjęć wykonywanych na kliszy, co jest znacznie zdrowsze dla pacjenta. Wykonane przez nas RTG zęba jest Państwa dyspozycji. Mogą je Państwo otrzymać w formie wydruku lub cyfrowej bez dodatkowych opłat.

Zalety RVG

Jak wykonywane jest RVG? W ustach pacjenta lekarz stomatolog umieszcza specjalny czujnik, następnie robione jest zdjęcie, które po chwili widoczne jest na ekranie komputera lekarza. Zdjęcia wykonane w technologii RVG są bardzo dokładne. Co więcej, do zapisanych cyfrowo zdjęć lekarz ma dostęp praktycznie w każdej chwili – są one trwale przechowywane na dysku. Kolejną istotną kwestią jest to, że lekarz może bez problemu rozjaśnić, przyciemnić bądź wyostrzyć obraz, a to ułatwia odczynie wszelkich informacji.

Współpracujące pracownie RTG

W poniższych pracowniach mogą Państwo wykonać szeroki zakres badań RTG (pantomogram, cefalometria, CBCT – tomografia), które następnie możemy pobrać przez internet. Nie muszą przynosić Państwo badań na płycie.

PANORAMIK – pl. Dąbrowskiego

PANORAMIK Świętokrzyska

XRAY

DIAGDENT

 

 

 

 

 

 


     Cennik
     Kontakt
    Galeria