Czym różni się leczenie kanałowe mikroskopowe od tradycyjnego?
Celem leczenia endodontycznego (kanałowego) jest usunięcie chorej miazgi zęba, którą tworzą naczynia i nerwy, znajdujące się w komorze i kanałach zęba. Po usunięciu miazgi należy dokładnie oczyścić każdy kanał zęba, szczelnie je wypełnić i wzmocnić. Mikroskop pozwala zajrzeć w głąb chorego zęba, dokładnie go opracować. Dzięki mikroskopowi leczenie jest szybsze– nawet w ciągu jednej wizyty, dokładniejsze, a przy tym dolegliwości bólowe są dużo mniejsze.
Kiedy ząb musi być leczony kanałowo?
Wskazaniem do leczenia kanałowego jest stan zapalny i zainfekowana miazga. Przyczyną może być złamanie lub pęknięcie zęba, głębokie ubytki lub wielokrotne leczenie zęba. Zapalenie miazgi może się objawiać poprzez pulsujący, silny ból, wrażliwość na zmiany temperatury, ból przy nagryzaniu, czy też obrzęk błony śluzowej.
Czy można wybielić zęby leczone kanałowo?
Tak można wybielić zęby leczone kanałowo. Wybiela się je od środka. Zabieg można wykonywać wielokrotnie, polega on na położeniu środka wybielającego do komory zęba.
Bardzo istotna jest ocena stanu korzenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Następnie korzeń zabezpiecza się warstwą cementu lub kompozytu, aby środek wybielający nie przedostał się w głąb kanału, gdyż prowadzi to do podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych. Preparat wybielający umieszczany jest w komorze zęba, po czym zakłada się szczelny opatrunek na czas od 24 godzin do 3 dni. W razie konieczności zabieg powtarza się 2-3-krotnie. Kolejnym etapem jest czekanie na zneutralizowanie środka wybielającego (trwa to około 2 tygodnie), a wtedy można już wypełnić komorę zęba kompozytem (plombą).